WUSJ Wypowiedzenie umowy spółki jawnej

Wersja: 06.06.2016 | Pobrań: 779
Brak głosów

Opis: WUSJ Wypowiedzenie umowy spółki jawnej

W zależności od rodzaju spółki osobowej, różne są metody rozwiązania spółki i opuszczenia jej poszczególnych wspólników. W przypadku spółki jawnej, jeżeli spółkę zawarto na czas nieoznaczony, wspólnik może wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego, przy czym spółkę zawartą na czas życia wspólnika uważa się za zawartą na czas nieoznaczony. Oznacza to, że wypowiedzenie dokonane po tym terminie lub wypowiedzenie dokonane ze skutkiem na określony dzień przypadający na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego, skutkuje dopiero z końcem kolejnego roku obrotowego.
Wypowiedzenia dokonuje się w formie pisemnego oświadczenia, które należy złożyć pozostałym wspólnikom albo wspólnikowi uprawnionemu do reprezentowania spółki. Jeżeli umowa spółki nie zawiera zapisu co do reprezentacji, wypowiedzenia należy dokonać na rzecz wszystkich wspólników.

W przypadku spółki zawartej na czas określony, wypowiedzenie nie jest możliwy, chyba że umowa stanowi inaczej. Spółka w takim przypadku rozwiązuje się z upływem okresu, na jaki została zawarta.

W przypadku spółki zawartej na czas nieokreślony, nie ma możliwości, by rozwiązanie nastąpiło wcześniej niż przed końcem roku obrotowego, chyba że co innego stanowić będzie umowa spółki.

Natomiast jeżeli wspólnikowi zależy na szybszym rozwiązaniu umowy, to każdy wspólnik może z ważnych powodów żądać rozwiązania spółki przez sąd. Jeżeli jednak ważny powód zachodzi po stronie jednego ze wspólników, sąd może na wniosek pozostałych wspólników orzec o wyłączeniu tego wspólnika ze spółki. Postanowienia umowy, które ograniczają lub wyłączają takie uprawnienie wspólnika są nieważne.

Podstawa prawna:

Art. 61 i 63 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037).

Podobne z kategorii:

Najnowsze druki:

Grupa formularzy:

Nota prawna:

PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.

Format XML dla programistów:

Komentarze użytkowników:

Dodaj Twój komentarz

 
Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.