WUNL Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego przez wynajmującego

Wypowiedzenie przez wynajmującego umowy najmu lokalu mieszkalnego powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie oraz określać przyczynę wypowiedzenia. Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator:

 

Gdy czynsz jest niższy niż 3 % wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, wynajmujący może wypowiedzieć stosunek najmu:

Nie później niż na pół roku naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, jeżeli lokatorowi przysługuje tytuł do lokalu, w którym może zamieszkać w warunkach takich, jakby otrzymał lokal zamienny, lub jeżeli właściciel dostarczy mu lokal zamienny. W lokalu zamiennym wysokość czynszu i opłat, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, musi uwzględniać stosunek powierzchni i wyposażenia lokalu zamiennego do lokalu zwalnianego. Termin ten wynosi 3 lata naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, gdy nie dostarcza mu lokalu zamiennego i lokatorowi nie przysługuje prawo do lokalu.

 

Z innych ważnych przyczyn właściciel może wytoczyć powództwo o rozwiązanie stosunku prawnego i nakazanie przez sąd opróżnienia lokalu, jeżeli strony nie osiągnęły porozumienia co do warunków i terminu rozwiązania tego stosunku.



słowa kluczowe: wypowiedzenie umowy, umowa najmu, umowa najmu lokalu, umowa umowz najmu lokalu mieszkalnego, umowa najmu wypowiedzenie, umowa najmu lokalu wypowiedzenie, Wypowiedzenie umowy najmu , Wypowiedzenie umowy najmu lokalu

Podstawa prawna:- Art. 659 i następne ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964, nr 16, poz. 93 ze zm.);
- Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005, nr 31, poz. 266 ze zm.).