OuRP Oświadczenie dla celów ustalenia rezydencji podatkowej

Wysokość zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych zależy od podlegania ograniczonemu lub nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej. Umowy międzynarodowe mogą bowiem wskazywać, że w Polsce w ogóle nie należy pobierać podatku. Dodatkowo w formie ryczałtu pobiera się podatek w wysokości 20% przychodu od zagranicznych rezydentów podatkowych np. w przypadku działalności wykonywanej osobiście, czyli m.in. umów o dzieło lub zlecenie. 

Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji. Natomiast stawkę 20% ryczałtu stosuje się bawet bez tego certyfikatu, na podstawie oświadczenia.

Oświadczenia stosowane powinny być w przypadkach, w których płatnik nie jest pewien rezydencji podatkowej podatnika, m.in. oddelegowany za granicę, zamieszkały czasowo lub stale za granicą obywatel polski, obywatel państwa trzeciego, który przyjechał do pracy do Polski.

W deklaracjach PIT-11, PIT-40 obejmujących lata 2015 i następne, płatnik musi wskazać i zadeklarować ograniczony lub nieograniczony obowiązek podatkowy podatnika. Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się w szczególności dochody (przychody) z:



słowa kluczowe: Oświadczenie dla celów ustalenia rezydencji podatkowej oswiadczenie oswiad o rezydencie oswiad na pobieranie zaliczek na podatek rezydencja podatkowa podatkowe

Podstawa prawna:Art. 3 ust. 2,2a, art. 29a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991, nr 80, poz. 350)